Czy wiesz czym są „Phrasal Verbs”? [VIDEO]

Phrasal Verbs czyli angielskie czasowniki złożone bądź frazowe.

Z czego składają się phrasal verbs?

Uzyskujemy je poprzez połączenie czasownika z przyimkiem, przysłówkiem lub oboma. Takie połączenie nadaje czasownikowi zupełnie inne znaczenie niż wynikałoby to, z poszczególnych części składowych zdania.

Phrasal verbs, choć nie są zbyt skomplikowane, mogą stanowić problem dla wielu osób ponieważ nie da się ich bezpośrednio przełożyć na język polski, bez utraty znaczenia. Kolejnym powodem, przez który mamy z nimi problem są różnice w terminologii polskiej oraz angielskiej. Wiesz jakie są rodzaje phrasal verbs?  

Wyróżniamy trzy rodzaje czasowników złożonych:

  •  czasownik + przysłówek (np. add up – mieć sens)
  •  czasownik + przyimek (np. look after – opiekować się)
  •  czasownik + przysłówek + przyimek (np. give up to – poddać się komuś)

Żeby sobie ułatwić sprawę możemy zastosować metodę dedukcji. Weźmy za przykład czasownik złożony „TO GO DOWN”

  • go” – oznacza iść
  • down” – oznacza w dół lub na dół

Możesz więc się domyślić, że oznacza to, między innymi schodzenie w dół. Logiczne prawda? 🙂 Jednak nie zawsze jest to takie proste i niestety w wielu przypadkach, nie da się wydedukować znaczenia danego czasownika złożonego (Phrasal verbs) np. : „PULL THROUGH”:

  • pull” – oznacza ciągnąć
  • through” – oznacza przez lub poprzez

W połączeniu oznacza to jednak „wyzdrowieć” lub „wrócić do zdrowia”. Pewnie teraz wydaje Ci się to bardzo skomplikowane, ale wierzymy w to, że jak podejdziesz ambitnie do tematu, to wszystkiego szybko się nauczysz 🙂

Wiele „phrasal verbs, to czasowniki złożone, które posiadają różne znaczenia.  Zapoznaj się z innymi przykładami oglądając nasze VIDEO!

Ps. Jesteś na bieżąco z tematami, które dla Ciebie przygotowujemy? 🙂 Pamiętasz VIDEO, w którym Cathal rozwiązuje naszą zagadkę językową? Jeśli nie, to zerknij koniecznie na naszego bloga i przeczytaj wpis na temat „english idioms”Good luck!